گشتی در دنیای متا داده ها

قسمت دهم پادکست در این شب ها منتشر شد. در این قسمت به متا داده ها پرداخته شده است. ردپاهای دیجیتالی که شاید بدون آنکاه از آن ها خبر داشته باشیم از خود به جای می گذاریم.

دنیای دیجیتال رشد شگفت انگیزی داشته است. این دنیا در حوزه ارتباطات نه تنها ماهیت انتقال پیام را میان ما تغییر داده است که باعث شده است تا به معنی واقعی ما به بخشی از شبکه ای به هم پیوسته تبدیل شده ایم. این پیوستگی تنها بر اساس امکان ارتباط نیست بلکه به معنی آشکار شدن ما و عملکرد ما در دنیای به هم پیوسته است و بخش بزرگی از این آشکار سازی ما به واسطه داده هایی به نام متا داده صورت می گیرد

اما متا داده چیست و از آن چه استفاده هایی می شود. در دنیایی که رقابت میان امنیت و حریم شخصی به موضوعی مهم بدل شده است ما چطور باید با این ابر داده ها برخورد کنیم؟

این ها بخشی از موضوعاتی است که در این قسمت به آن پرداخته ایم. در این برنامه همکار پادکست در این شب ها «نسرین قاسمی» که علاقه مند به حوزه امنیت داده است نیز حضور دارد و درباره این موضوع توضیح می دهد.

در این شب ها را می‌توانید از طریق فید این برنامه در این وب سایت وارد نرم‌افزار پادکست خود کنید یا فایل آن را از طریق کانال تلگرام pnazemi  دانلود کنید. همچنین می‌توانید آن را در خدمات دهنده‌های پادکست زیر مشترک شده و آن را دریافت کنید:

Anchor ، Apple Podcast ، Google Podcast، Spotify، Breaker، Overcast، Pocket Cast، PodBean، RadioPublic

تصحیح: در دقیقه ۷ پادکست در باره محل اقامت جولیان آسانژ به اشتباه سفارت اروگوئه گفته شده است که درست آن سفارت اکوادور در لندن است.

در این شب ها: 
نویسنده و ارائه کننده: پوریا ناظمی 
میهمان: نسرین قاسمی
ویرایش: پیام صادری 
طراحی و پشتیبانی وب سایت: نسرین قاسمی
طراح نشانه: پیام صادری و نسرین قاسمی 
تاریخ ضبط: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸

موسیقی‌های این قسمت:

  • قطعه در این شب ها، با صدای استاد شهرام ناظری از آلبوم سفر عسرت، موسیقی فرخزاد لایق
  • بخش آغازین مستند شهروند شماره چهار با صدای Laura Poitras که نامه اول اسنودن به او را با امضای شهورند چهار می خواند.

منابعی برای مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.